Starokeltské svátky

Keltské svátky mají hluboké kořeny sahající do pradávné historie evropských keltských kultur. Tyto svátky byly nejen důležitými sezónními značkami v keltském kalendáři, ale také klíčovými spirituálními momenty, které odrážely vztah keltských společností k přírodě, bohům a cyklu života a smrti. V současnosti se mnoho těchto svátků slaví po celém světě, a to nejen lidmi s keltským dědictvím, ale také v širších novopohanských a spirituálních komunitách.

Historie Keltských Svátků

Keltské svátky mají své kořeny v dobach, kdy Kelty obývali rozsáhlé části Evropy, včetně dnešního Irska, Spojeného království, Francie a dalších částí kontinentu. Keltský kalendář byl úzce svázán s agrárním cyklem a změnami ročních období, což ovlivňovalo zemědělství, chov dobytka a každodenní život. Keltské svátky tak byly nejen důležité pro plánování praktických činností, ale byly také spojeny s náboženskými rituály, které měly zajistit přízeň bohů pro plodnost, úrodu a ochranu.

Hlavní Keltské Svátky

 1. Samhain (31. října – 1. listopadu)
  • Samhain je tradičně považován za keltský Nový rok. Tento svátek symbolizuje konec sklizně a začátek zimy nebo „temnější poloviny“ roku. Keltské tradice věřily, že v noci Samhainu se rozostřují hranice mezi světem živých a mrtvých, což umožňuje duším zemřelých vrátit se na zem. Tento aspekt svátku ovlivnil moderní oslavy Halloweenu.
 2. Imbolc (1. února)
  • Imbolc, známý také jako Brigidin den, je svátek, který oslavuje začátek jara a je spojen s keltskou bohyní Brigid. Tento den tradičně znamená probuzení přírody a první známky jarního plodnosti.
 3. Beltane (30. dubna – 1. května)
  • Beltane je svátek plodnosti, lásky a ohně. Oslavuje příchod léta a je spojen s rituály na podporu plodnosti, ochrany dobytka a očistě. Tradiční oslavy zahrnují zapalování ohňů, skákání přes oheň a tanec kolem májky.
 4. Lughnasadh nebo Lammas (1. srpna)
  • Lughnasadh je svátek sklizně, kdy se slaví začátek žně. Je pojmenován po keltském bohu Lughovi a je spojen s hrami, soutěžemi a trhy.

Současnost Keltských Svátků

V současné době jsou keltské svátky slaveny nejen v Irsku a Skotsku, ale i v mnoha dalších částech světa, kde lidé cítí spojení s keltskou kulturou nebo se zajímají o novopohanství a druidismus. Tyto svátky nabízejí příležitost k obnovení spojení s přírodou, oslavě změn ročních období a uctění starodávných tradic a rituálů. Mnoho současných oslav zahrnuje prvky jako jsou rituální obřady, tanec, hudba, společné hostiny a zapalování ohňů, které odrážejí starodávné zvyky.

Keltské svátky tak přetrvávají jako živá součást světového kulturního dědictví, spojují minulost s přítomností a nabízejí čas na reflexi, obnovu a oslavu života ve spojení s přírodním světem.

Hrůzovy Kapky®

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Share to...